Gięcie blach - jak przebiega i czym się je robi?

Gięcie blachy to jeden z popularniejszych i częściej stosowanych procesów związanych z plastyczną obróbką metalu. Jej celem jest nadanie materiałowi pożądanego kształtu. Technologia jest często wykorzystywana m.in. ze względu na rewelacyjne efekty, jakie daje oraz dużą dostępność do usługi. Dzisiaj przyjrzymy się całemu procesowi i poznamy lepiej powszechnie stosowaną metodę obróbki plastycznej metali.

 

Gięcie blach

Obróbka w przypadku tej technologii może obejmować trzy rodzaje gięcia. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do czynienia z gięciem sprężystym, plastycznym i dotłaczaniem. W przypadku sprężystego etapu blacha wraca do swojego pierwotnego kształtu po ustaniu nacisku. Trwalszy efekt daje gięcie plastyczne, zaś najtrwalszy – dotłaczanie, które nieodwracalnie zmienia kształt i formę blachy.

 

Aby osiągnąć zamierzony efekt konieczne jest również, rzecz jasna, zastosowanie odpowiednich maszyn. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się urządzenia przeciągające, prasy krawędziowe czy walce. Te ostatnie służą zazwyczaj do nadawania kształtu rurom ze szwem czy profilom. Gięcie prasą krawędziową natomiast sprawdza się idealnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z długimi blachami. Maszyny przeciągające wykorzystuje się z kolei do tego, aby otrzymać kształtowniki, paski czy rury. Wybierając odpowiedni stopień gięcia możemy więc z łatwością otrzymać zupełnie inne półprodukty.

 

Blachy gięte – zastosowanie. Do czego służą?

Gięte blachy znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Materiał jest na dużą skalę wykorzystywany m.in. w budownictwie w trakcie powstawania zadaszenia. Blachy bywają też niezbędne w przypadku konstruowania i produkcji wielu maszyn, a także przemyśle motoryzacyjnym oraz AGD. Z giętych elementów powstaje więc wiele konstrukcji budowlanych, części aut oraz maszyn – pokazuje to, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu półprodukty i jak wielką rolę odgrywają w przemyśle.

0
Feed

Zostaw komentarz