Prasy mimośrodowe - zasada działania i możliwe zastosowania

Maszyny w przypadku obróbki metali mają kluczowe znaczenie. To w końcu dzięki ich obecności możliwa jest praca z trudnym materiałem. Istnieje wiele rodzajów sprzętu, który może nam pomóc w nadaniu odpowiedniego kształtu i formy metalowym rurom, prętom czy blachom. Jednym zaś z popularniejszych jest prasa mimośrodowa, która znajduje się na wyposażeniu wielu warsztatów i zakładów pracy. Przyjrzyjmy się jej zaletom i działaniu.

 

Do czego służy prasa mimośrodowa?

Obróbka plastyczna, która doprowadza do trwałej zmiany kształtu metalu, możliwa jest dzięki poddaniu materiału działaniom różnych sił. I właśnie do tego używa się profesjonalnych maszyn takich jak prasy mimośrodowe. Wykorzystuje się je do przycinania na gorąco, wykrawania, a także gięcia. Wysoka skuteczność pras bazuje m.in. na dużej sile nacisku – poszczególne maszyny mogą wywierać nacisk do 400 ton.

 

Jak działają prasy mimośrodowe? Konstrukcja maszyny opiera się na obrotach koła zamachowego połączonego z korbowodem. Wywołują one ruch posuwisto-zwrotny suwaka przypominający pracę tłoka. Działa to w ten sposób, że obrót koła zamachowego powoduje przesunięcie się suwaka w górę, a następnie w dół. Jest ono dodatkowo napędzane silnikiem elektrycznym za pośrednictwem przekładni pasowej bądź zębatej. Do skonstruowania maszyny używa się także sprzęgieł oraz hamulców, dzięki którym możliwe jest bezproblemowe wznowienie prac, jak i zaprzestanie działania prasy mimośrodowej.

 

Maszyny idealne do fabryki, narzędziowni i warsztatu

Używanie pras mimośrodowych niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z ważniejszych jest komfort użytkowania i stosunkowo łatwa obsługa. Maszyny pozwalają też na podejmowanie różnych działań, co również jest niepodważalnym atutem. Prasa pomoże dziurkować, formować, giąć, a także nitować metalowe elementy.

 

Naszym klientom proponujemy usługi związane z wykorzystaniem pras mimośrodowych. To szybki i skuteczny sposób na otrzymanie elementu użytkowego o odpowiednich parametrach, kształcie i właściwościach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

0
Feed

Zostaw komentarz