Wibroizolatory a wibracje maszyn przemysłowych

Dlaczego urządzenia podczas pracy wytwarzają drgania? Ponieważ zachodzą w nich różne procesy fizyczne i chemiczne – spalanie w silnikach, obroty w wirniku, tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami i wiele innych pokrewnych zjawisk. Wibracje generowane przez maszyny przemysłowe nie są obojętne dla otoczenia. Przenoszą się na budynki, sprzęty, konstrukcje oraz żywe organizmy, na ludzi i zwierzęta. Towarzyszą im również nieprzyjemne dźwięki, potęgujące natężenie hałasu.

 

Skutki drgań mogą okazać się szkodliwe, zwłaszcza przy długotrwałej ekspozycji. Zaliczyć do nich można między innymi uszkodzenia struktur budowlanych, rozstrojenie aparatury, spadek wydajności urządzeń. U ludzi natomiast pojawia się złe samopoczucie, zaburzenia ze strony układu nerwowego, problemy z zachowaniem uwagi i koncentracji. Z czasem może dojść do trwałych zmian chorobowych.

 

Jak skutecznie łagodzić wibracje maszyn przemysłowych?

Nie sposób całkowicie wyeliminować drgań wytwarzanych przez maszyny przemysłowe, stanowiących skutek uboczny ich działania. Można natomiast i zdecydowanie trzeba obniżać ich amplitudę. Doskonale w tym celu sprawdza się zastosowanie izolacji czynnej w postaci wibroizolatorów. Jest to dodatkowy element, który umieszcza się pomiędzy maszyną a podłożem. Jak sama nazwa wskazuje służą one do izolacji drgań, zarówno od samego urządzenia oraz innych obiektów znajdujących się w pobliżu.

 

Wibroizolatory to niezawodne akcesoria, które wytłumiają drgania pochodzące od urządzeń przemysłowych, czyniąc środowisko pracy o wiele bezpieczniejszym i bardziej przyjaznym miejscem. Znajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych, ale też mniejszych, przydomowych warsztatach.

 

Wibracje maszyn przemysłowych nie muszą więc stanowić zagrożenia dla ludzi ani urządzeń, pod warunkiem, że zadba się o właściwą izolację, dobraną do konkretnego sprzętu. Decydując się na zakup warto wybrać akcesoria wysokiej jakości, pochodzące od uznanego producenta, takiego jak na przykład firma Wibro-Met. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

0
Feed

Zostaw komentarz