Wibroizolatory jako podstawki pod tokarkę

Naturalnym zjawiskiem jest, że tokarka podczas pracy generuje drgania, które wpływają na całe otoczenie - podłoże, budynki znajdujące się w pobliżu, inne urządzenia czy wreszcie organizm ludzki. Powtarzające się wibracje mogą prowadzić do uszkodzeń materiałów oraz negatywnego wpływu na zdrowie pracowników. Dlatego niezmiernie ważną sprawą jest stosowanie odpowiednio dobranych podstawek pod tokarkę - wibroizolatorów.

 

Jak sama nazwa mówi, elementy te służą do izolacji drgań, czyli wibracji generowanych podczas pracy urządzenia. Sprawiają, że nie przenoszą się one na inne obiekty i nie powodują szkód. Praca maszyny staje się bezpieczna zarówno dla przedmiotów, jak i ludzi przebywających w otoczeniu. Wpływają również na obniżenie hałasu emitowanego podczas działania sprzętu.

 

Jak dobrać podstawkę pod tokarkę?

Aby podstawka pod obrabiarkę spełniała swoje zadanie bez zarzutu, powinna zostać dobrana do konkretnego modelu maszyny. Należy uwzględnić między innymi takie parametry, jak ciężar tokarki, liczbę i rodzaj otworów w podstawie (średnica, rodzaj gwintu, przelotowość), częstotliwość drgań generowanych przez części oraz grubość podstawy.

 

Do tokarek stosuje się zazwyczaj wibroizolatory talerzowe, nazywane tak ze względu na okrągły kształt, przypominający talerz.

 

Rodzaje podstawek pod tokarkę

W zależności od masy urządzenia można wybrać wibroizolatory TU do lekkich maszyn, podstawki T (A, B, N, R), TC, CAM do tych o średniej wadze oraz TC, TM, F do cięższego sprzętu. Wielu producentów, między innymi nasza firma Wibro-Met, oferuje elementy tworzone na indywidualne zamówienie, kompatybilne z konkretną maszyną przemysłową, idealnie dostosowane do specyfiki jej pracy.

 

Podsumowując, drgania emitowane przez tokarkę oraz inne urządzenia mogą wywierać negatywny wpływ na otoczenie, prowadząc do niezamierzonej destrukcji. Skuteczne zabezpieczenie stanowią podkładki w formie wibroizolatorów talerzowych. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem tych części, uprzejmie zapraszamy do kontaktu.

0
Feed

Zostaw komentarz